«

»

Şub 18

ısı pompası alırken nelere dikkat etmeliyiz-2

4- Servis:

ısı-pompası-hibrit-sistemSatış sonrası desteğin yani servis ağı ve servis ağının müşteri memnuniyet kalitesinin önemi giderek daha çok tüketici tarafından aranılan önemli bir özellik haline gelmiştir. Isı pompası gibi yüksek yatırım maliyetine sahip bir sistem alındığında da  müşteriler tarafından iyi bir servis desteği beklentisi gayet normaldir. Bu nedenle ısı pompası alırken ürünün daha ucuza mal edilmesinin yanında satış sonrasında karşılaşılacak herhangi bir problemde o ısı pompasını üreten yada ithal eden firmanın müşteri memnuniyetini ne kadar önemsediği ve bu doğrultuda bir altyapı oluşturduğu da hafife alınmaması gereken bir diğer husustur. Özetle alınacak olan ısı pompasının servis yaygınlığı, ısı pompasına ait kritik yedek parçaları kendi stoğunda bulundurup bulundurmadığı, herhangi bir arıza durumunda ne kadar sürede müdahale ettiği mutlaka araştırılmalıdır.

5- Dış hava koşullarındaki performans değişimi

Isı pompası, dış havaya bağımlı olarak performansını değiştirmek zorunda kalan bir cihazdır. Dış hava sıcaklığı düştükçe ısı pompasının verdiği ısı enerjisinin miktarı da düşebilmektedir. Bu nedenle ısı pompasının kullanılacağı şehrin kış aylarındaki ortalama sıcaklığı ve gelebildiği en düşük sıcaklıkta ne kadar gün yaşandığı gibi konular iyice araştırılmalı ve ısı pompası buna göre seçilmelidir.

Örneğin 10 kw kapasiteli bir ısı pompası dediğimizde firmadan firmaya değişmekle birlikte aslında biz muhtemelen A2/W35 yada A7/W35 değerlerinden birisinden bahsediyoruzdur..

A7= dış hava sıcaklığı 7 °C anlamına , W35 ise kalorifer tesisatında dolaşan sıcak su sıcaklığının 35 °C olduğu anlamına gelir.

Eğer bir ısı pompası için A7/W35 teki kapasitesinin 10 kw olduğu belirtilmişse bu ısı pompası A2/W35 te yani daha düşük bir hava sıcaklığında muhtemelen 10kw tan daha düşük bir enerji verebilecektir. Eğer ısıtılacak evin dış hava sıcaklığı 2 °C  ikenki saatlik ısı kaybı 10 kw ve üzerinde ise bu durumda ısı pompası bu evi 2 °C dış hava sıcaklığında istenilen konfora getiremeyecek yani yetersiz kalacaktır. Onca para verip sonunda yetersiz bir ısınma yaşamamak için müşterilere önerimiz özellikle ısı pompası sistemlerinde mühendislik kökenli firmalar ile çalışmalarıdır.

6- Isı pompası hibrit sistemlere uygun mu?

Isı pompası alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ta gelecekte bu cihazın yeni sistemlere adaptasyonu mümkün mü değil mi bunu araştırmak olmalıdır. Tüm dünyada ısıtma sistemleri artık birden fazla yakıt türünün bir arada kullanılabilmesine adapte edilmektedir. Örneğin bir binanın ısıtılmasında hem fuel oil, hem doğalgaz, hem de güneş enerjisi paralel olarak kullanılabilmektedir. Alınan ısı pompası da ileride güneş enerjisi yada doğalgazlı bir kombi ile paralel olarak çalışabilme kabiliyetine sahip olmalıdır. Bir ısı pompasının  bu tür bir hibrit sisteme entegre edilmesi için o ısı pompasının kontrol panelinin buna uyumlu olduğu araştırılmalıdır. Çünkü bu tür sistemlerde bir çok sensör, pompa ve otomatik vana çalışması gerekmekte bu ekipmanlara komut verebilecek bir kontrol paneline sahip olunmalıdır.

Isı pompası alırken dikkat edilmesi bir çok konu bulunmaktadır. Bu nedenle ısı pompası almadan önce bu konuda referansları olan ve mühendislik tabanlı firmalar ile çalışmak ileride yaşanabilecek tatsızlıklıların önüne geçecektir.

Bir ısı pompası alacaksanız lütfen firmamızla irtibata geçiniz.. TIKLAYINIZ