«

»

Oca 29

Boyler (ısı pompasına uygun)

Isı pompası kullanıcısı bir ısı pompası satınalırken genelde bunu ısınma amacıyla satınalmaktadır. Aslında ısı pompasından sıcak kullanım suyu elde etmek te mümkündür. Üstelik ısı pompasından sıcak su elde etmek alternatif diğer cihazlara göre de bir hayli ekonomik olabilir.

Örneğin elektrikli bir termosifon yada ani su ısıtıcısına göre aynı suyu ısı pompası ile ısıtmak ortalama %60-70 daha ekonomiktir.

Tabi bir ısı pompasından sıcak su alabilmek için boyler adı verilen sıcak su depolarına ihtiyaç duyulur. Kullanım sıcak suyu önce bu boyler adı verilen sıcak su deposunda istenilen sıcaklığa kadar ısı pompası tarafından ısıtılır ve daha sonra gerektiğinde tüketilebilir. Isı pompası boyler üzerindeki bir sensör sayesinde, boylerdeki su sıcaklığını sürekli ölçer.. Eğer boylerdeki su tüketilmeye başlarsa boyler suyu sıcaklığı düşmeye başlayacaktır. Bu durumda ısı pompası devreye girerek düşen boyler suyu sıcaklığını tekrar yükseltecektir.

Split ısı pompalarında boyler ısıtması için genelde bir üç yollu vana kullanılabilir. Bazı ısı pompası üreticileri (Örnek: Viessmann) bu iç yollu vanayı ısı pompasının içerisine entegre etmiştir.

Üısı pompası boylerç yollu vana kalorifer devresine giden sıcak suyu bir süreliğine keserek boylere yönlendirir. Boylerde istenen sıcaklık elde edildiğinde üç yollu vana tekrar yön değiştirerek kalorifer devresini beslemeye devam eder.

Monoblok cihazlarda durum biraz daha karışıktır. Bazı markaların kontrol panelleri sıcak su üretimine uygun değildir. Bu durumda kendinden ısı pompalı boyler adı verilen ürünlerden almak gerekebilir.

Yada boyler adeta bir kalorifer peteği gibi sisteme bağlanarak biraz daha ilkel bir yöntem ile manuel olarak kontrol edilebilir.

Boyler suyunu ısıtma kabiliyeti olan monoblok ısı pompalarında akümülasyon tankının haricinde bir de boyler deposu alınması gerekir. Ancak son yıllarda geliştirilen bazı boylerler hem akümülasyon tankı hem de boyler görevi de görebilmektedir.

Isı pompası düşük sıcaklıkta su ile ısıtma yaptığı için özel bir ısı pompası boylerlerine ihtiyaç duyar. Normal boylerlerde bulunan sarmal serpantinin neredeyse iki katı daha fazla yüzey alanına ihtiyaç duyulduğundan ısı pompaları için özel üretilen boylerlerden satınalmak en doğrusudur.

Isı pompasının ürettiği sıcak su genellikle boylerin serpantininin içerisinden geçerken, sıcak kullanım suyu boyler serpantinin dışındaki kısımda depolanır. Depolama yapılan bu hacim emaye yada benzeri bir kaplama ile kaplanır ve hijyeniktir. Ancak bazı üreticiler ısı pompasının ürettiği sıcak suyu serpantinin dışındaki kısımda tutarak ve serpantinin içerisinden şebeke soğuk suyunu geçirerek sonunda boylerden ısımış olarak çıkmasını sağlamaktadır. Bu durumda serpantinin içi paslanmaz çelik imal edilmekte ve hijyenik olmaktadır.

Kısaca özetlemek gerekirse bir ısı pompası alırken bu cihazdan sıcak su da alınabileceği unutulmamalıdır. Hatta bazı uygulamalarda sıcak suyu güneş enerjisi öncelikli olarak ama güneş enerjisi üretilemiyorken sadece ısı pompası üzerinden alabilmek te mümkündür.

Isı pompası ve ısı pompası boylerleri ile ilgili detaylı bilgi almak isterseniz lütfen bizi arayın. Firmamızın iletişim bilgilerine ulaşmak için lütfen TIKLAYINIZ

Firmamız hakkında daha detaylı bilgi almak ve tüm faaliyet alanlarımızı görüntülemek için lütfen TIKLAYINIZ

Satış ve uygulamasını yaptığımız ısı pompalarına gözatmak istermisiniz? TIKLAYINIZ