ısı pompası nedir?

Isı pompası nedir?hava kaynaklı ısı pompası

Isı pompası son yıllarda çokça araştırılan ve merak edilen bir kavram haline gelmiştir. Peki ısı pompası nedir?

Isı pompasını çok basitçe ifade etmek gerekirse “bir ortamdaki ısı enerjisini başka bir ortama taşıyan cihaz” olarak tanımlamak mümkündür. Isı pompası aslında yeni bir cihaz sayılmaz, buzdolabı ve klimalar ısı pompasına birer örnektirler. Bir ısı pompası enerji olarak toprak, su ve havada bulunan ve tamamen ücretsiz olan ısı enerjisinin kullanır, ne var ki bu ısı enerjisini istenen mahale pompalayabilmek için bir miktar elektriğe ihtiyaç duyar.

Son yıllarda adından sıklıkla bahsedilen ısı pompaları klima cihazlarının bir adım ötesine geçmiş ve ısıyı suya aktarmıştır. Yani evimizde kullandığımız kalorifer peteğinde ısı pompası tarafından ısıtılan sıcak su dolaşabilir hale gelmiştir.

Peki neden ısı pompası?

Bir konuttaki en yüksek enerji giderinin ısınmak için harcanan enerji olduğu düşünülürse ekonomik bir ısıtma cihazı sahibi olmanın önemi artmaktadır. Isı pompası ise şu anda ülkemizdeki mevcut enerji türleri ve bunları ısıya dönüştüren cihazlar arasında en ekonomiklerinden biri haline gelmiştir.

Bir ısı pompasının katı yakıtlı bir kazandan en önemli avantajı kömür yükleme ve kül atma derdinin olmamasıdır. Mazotlu ve LPG yakıtlı sistemlere göre ise çok çok ucuzdur. Hatta yüksek teknolojiye sahip bir ısı pompası birçok doğalgaz yakıtlı kombinin tükettiği doğalgaz tutarından bile daha az elektrik harcar..

hava kaynaklı ısı pompalarıBu yazılanlardan günümüz şartları için şöyle bir sonuç çıkartılabilir:

Eğer ısı pompasını kullanmayı düşündüğünüz yerde doğalgaz yoksa ve ısınmaya ihtiyaç duyuluyorsa orada en ekonomik ve konforlu çözüm ısı pompasıdır.

Isı pompaları genel olarak 3 sınıfa ayrılırlar.

1- Toprak kaynaklı ısı pompaları

2- Su kaynaklı ısı pompaları

3- Hava kaynaklı ısı pompaları

Toprak ve su kaynaklı ısı pompaları, hava kaynaklı ısı pompalarına göre daha verimlidirler, yani daha az yakıt tüketimine sahiptirler. Ancak kurulum maliyetleri hava kaynaklı ısı pompalarına göre3-4 katı bulabilir. Bu da hava kaynaklı ısı pompalarına olan ilgiyi giderek artırmaktadır.

Özellikle İzmir, Aydın, Muğla, Antalya gibi ılıman iklime sahip şehirlerimizde hava kaynaklı ısı pompaları sürekli yüksek verimde çalışabilmekte ve yatırım maliyetleri çok kısa sürelerde amorti edebilmektedirler.

Daha düşük kış sıcaklıklarına sahip şehirlerde ise toprak ve su kaynaklı ısı pompaları tercih edilebilirler.