«

»

Oca 26

ısı pompası alırken nelere dikkat etmeliyiz -1

Isı pompası son yılların en çok merak edilen, ilgi duyulan ısıtma soğutma cihazlarından birisidir. Özellikle ülkemizde enerji maliyetlerinin ne kadar yüksek olduğu gözönünde bulundurulursa hepimiz enerji maliyetlerimizi azaltmanın yollarını aramakta haksız sayılmayız.ısı-pompası

Bir konutun toplam enerji tüketimi içerisinde en büyük paya sahip olan ısıtma ve soğutma giderleridir, bu nedenle verimli cihazlara sahip olmak enerji tüketiminizi olabildiği kadar düşürmek anlamına da gelir.

Ülkemizde şu anda konforlu ısınma sistemleri arasında en düşük maliyet doğalgazlı ısınma sistemleri olarak bilinmektedir. Ama eğer doğalgaz kullanamıyorsanız? O halde alınabilecek en mantıklı cihaz hava kaynaklı bir ısı pompasıdır.

Peki ısı pompası satınalmadan önce nelere dikkat edilmelidir..

Aşağıda maddeler halinde bir ısı pompası alırken dikkat etmeniz gereken kriterler sıralanmıştır.

ısı pompası alırken nelere dikkat etmeliyiz?

1- COP değeri:

Bir ısı pompasının verimliliğini temsil eden en önemli kriter ısı pompasına ait C.O.P değeridir. Bu değer ne kadar yüksek ise ısı pompası o kadar verimli çalışıyor yani o kadar az yakıt tüketiyor anlamına gelir. Ancak C.O.P. değerleri kıyaslanırken hemen her ısı pompası üreticisinin yayınladığı A2/W35 ve A7/W35 değerlerinin her ikisi de gözönünde bulundurulmalı, ısı pompası alırken bu hususlara çok dikkat edilmelidir. A2 ya A7 değerleri dış hava sıcaklığını ifade eder.. W35 ise kalorifer tesisatında dolaşan su sıcaklığını ifade eder.

Örneğin bir ısı pompasının A2/W35 yani dış hava sıcaklığı 2 derece ve gidiş suyu sıcaklığı 35 derece iken verdiği C.O.P değeri rakip markaya göre düşük iken A7/W35 değeri yüksek çıkabilir. Burada tercih, ısı pompasının çalışacağı coğrafi bölgenin ortalama kış sıcaklık değerlerinin hangisine daha yakın olduğudur.

2- Distribütör yada üretici:

Ülkemize çok sayıda ısı pompası ithalatı yapılmaktadır. Bu ısı pompalarının neredeyse yarısı Uzakdoğu ürünleri olup hemen hemen birbirinin aynısı cihazlar olup ithalatı yapan firmalar tarafından üzerine farklı markalar basılarak getirilmektedir. Bir de dünya çapında tanınan önemli üreticilerin ithal ettiği ısı pompaları bulunmaktadır. Isı pompası alacak bir müşteri ısı pompasını ithal eden firmanın gücünü, kalıcılığını ve servis/yedek parça desteğini ciddi şekilde araştırmalı, ısı pompası alırken mutlaka bu konuya dikkat etmelidir.

3- Kompresör tipi:monoblok-ısı-pompasi

Hava kaynaklı ısı pompaları genel olarak split tip ve monoblok tip olarak satılmaktadır. Split tipler genelde bir iç ünite ve bir dış üniteden oluşmakta ve büyük oranda inverter kompresöre sahiptirler. Monoblok tipler ise iç ve dış ünitenin bir arada yeraldığı ve dış ünite şeklindedirler ve genelde scroll kompresöre sahiptirler. Özellikle monoblok cihazların kalorifer sistemine bağlanmadan önce bir ön depo (akümülasyon tankı) bağlanarak çalıştırılması çok önemlidir, aksi taktirde bu tür cihazlar ömürlerini kısa sürede sonlandırabilmektedirler. Özellikle monoblok bir ısı pompası alırken akümülasyon tankı ile monte edilmesine dikkat edilmelidir.

Isı pompası alırken dikkat edilmesi gereken diğer hususlar için lütfen TIKLAYINIZ

Kale mühendislik hakkında daha detaylı bilgi almak için lütfen TIKLAYINIZ